3-letnia gwarancja 14 dni na zwrot towaru

Prześcieradła


Zakup prześcieradeł z gumką: co ma znaczenie

Obok materaca prześcieradło jest uważane za podstawę spokojnego snu. Jeśli jest zbyt duże i śliskie lub wykonane z nieprzyjemnego materiału, może pozbawić Cię snu. Dlatego należy upewnić się, że rozmiar prześcieradła idealnie pasuje do materaca, a tkanina jest jak najbardziej przyjazna dla skóry. Tutaj otrzymasz przegląd najczęściej spotykanych rozmiarów prześcieradeł z gumką i dowiesz się, jakie kryteria odgrywają rolę przy zakupie.

Jakie rozmiary prześcieradeł są dostępne?

Prześcieradła z gumką są dostępne zarówno dla łóżek pojedynczych, jak i podwójnych. Niemiecki standardowy rozmiar dla łóżek pojedynczych to prześcieradło z gumką 90 x 200 (co oznacza centymetry). Prześcieradła z gumką 140 x 200 nadają się do węższych łóżek dwuosobowych, natomiast prześcieradła z gumką 180 x 200 to standard dla łóżka małżeńskiego. Ponadto do łózek 2-osobowych dostępne są wymiary 160 x 200 lub 190 x 220. To ostatnie wchodzi w grę w przypadku łóżek typu king-size.

Ważna uwaga: z reguły takie prześcieradła pasują do materaca o wysokości od 25 do 30 centymetrów. Jeśli śpisz na wyższym materacu, powinieneś zwrócić baczną uwagę na prawidłowe wymiary. Jeśli prześcieradło nie jest idealnie dopasowane, może łatwo zsunąć się z materaca w nocy.

Do czego potrzebne są prześcieradła z gumką?

Prześcieradło wyposażone jest w gumkę, dzięki czemu szczególnie łatwo naciągnąć je na materac, a także optymalnie trzyma się w przypadku odpowiedniego rozmiaru. Wszyta gumka może znajdować się na całym obwodzie prześcieradła lub tylko w czterech rogach. Gumka elastyczna na całym obwodzie ma tę zaletę, że zapewnia rozsądną siłę naciągu we wszystkich kierunkach. Z kolei elastyczne gumki w czterech rogach mogą łatwiej powodować fałdy.

Prześcieradło służy przede wszystkim do ochrony materaca. Chroni powierzchnię przed brudem, płynami ustrojowymi, grzybami, roztoczami i patogenami.

Zakup prześcieradeł z gumką: najważniejsze kryteria w skrócie

Jeśli chcesz spać spokojnie, zaleca się, aby przy zakupie dopasowanego prześcieradła zawsze zwracać uwagę na odpowiedni rozmiar i rodzaj wszytej gumki. Czy śpisz w łóżku pojedynczym czy podwójnym? Oczywiste jest, że prześcieradło 90 x 200 przeznaczone jest wyłącznie do łóżek pojedynczych.

Ponadto decydującym kryterium zakupu jest wysokiej jakości materiał, ponieważ wpływa on na uczucie ciepła i produkcję potu podczas snu. Dostępne są prześcieradła z bawełny, satyny i mikrofibry. Miękki dżersej z tkaniny bawełnianej okazuje się stabilny wymiarowo i rozciągliwy.

FAQ

Z jakiego materiału wykonane są prześcieradła?

Najpopularniejszym materiałem jest bawełna, ponieważ można ją prać w wysokich temperaturach i gwarantuje dobrą absorpcję wilgoci. Jersey jest również wykonany z bawełny, ale ma większą rozciągliwość. Prześcieradła wykonane z perkalu wyglądają znacznie delikatniej. Ta mocna bawełniana tkanina jest bardzo przyjemna w dotyku.

Do jakich materacy nadają się prześcieradła rozciągliwe?

Prześcieradła pasują do materacy sprężynowych i piankowych. Dzięki elastycznym rogom prześcieradło jest łatwe do zamocowania. Takie prześcieradła nie współgrają z łóżkiem typu box spring ani z materacem typu box spring.

Czy istnieją również prześcieradła z topperem?

Standardowe modele nie nadają się, ponieważ toppery zazwyczaj nie są wyższe niż 10-12 centymetrów, a prześcieradło miałoby nieestetyczne fałdy. Istnieją jednak również prześcieradła bawełniane topper, które są idealnie dopasowane do toppera na materacu typu box spring.
do góry