Liny do ćwiczeń

Fala za falą - liny do treningu funkcjonalnego

Trening z liną jest bardzo szczególną formą treningu funkcjonalnego - ponieważ długa lina treningowa skupia się na wytrzymałości, sile i koordynacji. A ponieważ liny nie są sztywnym sprzętem treningowym, każde powtórzenie będzie nieco inne. Efektywny trening można osiągnąć w bardzo krótkim czasie, z zabawą i rozmachem.

Czym dokładnie jest lina do ćwiczeń?

Liny do ćwiczeń to liny treningowe, które ze względu na swoją długość i grubość posiadają pewien ciężar własny, co czyni je idealnym obiektem treningowym. W przeciwieństwie do zwykłych lin, liny zakończone są gumowanym uchwytem, dzięki czemu nie rozplątują się i są wygodne w trzymaniu.

Jak trenować z liną fitness?

Zadaniem trenujących jest wprawienie liny w ruch i utrzymanie jej w ruchu. W praktyce jednak nie jest to tak proste jak w teorii, ponieważ lina treningowa rozwija własną dynamikę dzięki kształtowi fali i bezwładności masy. Stabilność można stworzyć tylko z pozycji stojącej, co wymaga stabilnego przysiadu. Aby nie zostać jednocześnie wybitym przez linę ze stabilnej pozycji, core musi kontrować podczas każdego ćwiczenia. Liny treningowe jednocześnie trenują siłę ciała, mięśnie ramion, wytrzymałość siłową, stabilność w nogach oraz układ sercowo-naczyniowy.

Najlepsze ćwiczenia z liną - te ćwiczenia to klucz do (treningowego) sukcesu

Lina do ćwiczeń oferuje niezliczoną ilość różnych ćwiczeń, w zależności od masy własnego ciała, ciężaru liny i oczywiście własnych wymagań. Jednak klasyczne ćwiczenia takie jak naprzemienne fale, fale, fale wężowe na podłodze czy power slam należą do każdego intensywnego treningu z liną. Ponieważ ćwiczenia te bardzo dobrze obrazują mocne strony liny do ćwiczeń - już przy kilku powtórzeniach i w bardzo krótkim czasie można osiągnąć wysoki poziom wysiłku. I tak jak jest to pożądane w treningu funkcjonalnym, ciało jest trenowane jako jedna całość, ponieważ każdy impuls siły musi być skoordynowany od czubków stóp do rąk.

Zakup odpowiedniej liny - znalezienie idealnej liny treningowej

Przy zakupie liny głównymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są waga i długość, oba te czynniki są oczywiście współzależne. Istnieją również różne grubości lin, które również wpływają na wagę. Im dłuższa lina, tym bardziej wymagający trening. Długość liny stawia jednak także wymagania wobec miejsca na trening i samego trenującego, aby zamach rzeczywiście przenosił się na mocowanie. Z reguły krótkie liny (ok. 6 metrów) są bardziej predestynowane do stosowania w studiach, natomiast dłuższe (12-15 metrów) są idealne do stosowania w plenerze.

Co jest potrzebne do treningu z liną?

Dodatkowe akcesoria do treningu z liną fitness nie są konieczne, wymagane jest jedynie zaczepienie jako mocowanie. Nadają się do tego słupy bramkowe lub koszowe na boisku piłkarskim, a także latarnie, słupy lub drzewa. Ważne jest, aby słupek kotwiczący miał dużą stabilność. Ponadto optymalna jest możliwie równa podłoga (beton, podłoga drewniana lub winylowa), ponieważ drgania są absorbowane i emitowane równomiernie. Na miękkiej trawie, na przykład, impet ćwiczeń, takich jak power slam, zmniejsza się i dlatego nigdy nie można znaleźć właściwego rytmu.

Więcej mocy z liną treningową

Czy to siła, szybkość czy napięcie ciała - liny do ćwiczeń są idealnym sprzętem treningowym dla jednostek funkcjonalnych, które mają stanowią wyzwanie i są dynamiczne. Dla intensywnej mocy, pocenia się lub wyczerpującego HIIT trudno o lepszego partnera treningowego niż ciężkie liny.

Logowanie
Wpisz tutaj swój adres e-mail.
Wprowadź co najmniej 6 lub więcej znaków.
Logowanie
Wpisz tutaj swój adres e-mail.
Wprowadź co najmniej 6 lub więcej znaków.