Skrzynie Plyometryczne

Skrzynia plyometryczna: trening funkcjonalny dla całej dolnej części ciała

Skrzynia plyometryczna służy do wykonywania skoków na skrzynię - ale nie tylko. Wszystkie ćwiczenia krokowe, do których zwykle używasz steppera lub stopnia schodowego, możesz wykonywać również na skrzyni. Tutaj tempo staje się mniejsze, a amplituda ruchu większa. Obciążenia w dłoni mogą dodatkowo zwiększyć intensywność. Skrzynia plyometryczna to prosty sprzęt do wszechstronnego treningu funkcjonalnego.

Skoki z i bez skrzyni: różnice

Skoki z miejsca są ćwiczeniem o wysokiej intensywności: wykorzystują wszystkie mięśnie nóg. Przyciąganie kolan w kierunku klatki piersiowej angażuje jednocześnie mięśnie tułowia, zwłaszcza zginacze bioder i mięśnie proste brzucha. Nawet kilka powtórzeń napędza puls w górę. Różnica między skokami ze skrzynią i bez skrzyni polega na lądowaniu: jeśli skaczesz na podłoże, musisz świadomie amortyzować i zwracać dużą uwagę na swoją postawę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia stawów kolanowych i krążków międzykręgowych. Lądowanie na skrzyni jest łatwiejsze: jeśli lądujesz wyżej niż miejsce, z którego się odbiłleś, automatycznie zachowasz proste plecy i ugięte kolana. Jest też znacznie mniej energii do zamortyozowania. Zeskakiwanie ze skrzyni z powrotem na podłoże jest łatwiejsze i chroni stawy. Kolejną zaletą skrzyni jest to, że utrzymuje ona równomierność skoków. Jeśli skaczesz ze skrzynią, nie zaczniesz znacząco za wysoko, ani nie zwolnisz na ostatnich powtórzeniach.

Jakie są rodzaje skrzyń plyometrycznych?

Jeśli chcesz kupić skrzynię plyometryczną online, musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy: materiał i rozmiar.

  • Najprostsze skrzynie plyometryczne to solidne drewniane skrzynie, wzmocnione od wewnątrz, aby wytrzymały skok. Ponadto dobra skrzynia potrzebuje wystarczająco dużo miejsca na podłodze, aby zapobiec jej przewróceniu. Drewniane skrzynie są niedrogie, łatwe do czyszczenia i wytrzymałe.
  • Wyściełane skrzynie (Soft Jump Box) pomagają początkującym pokonać strach przed skrzynią: gdyby skok naprawdę poszedł nie tak, nie zranisz sobie goleni o wyściełaną skrzynię. Dlatego lepiej jest zacząć od skrzyni wyściełanej.
  • W niektórych siłowniach stosowane są skrzynie plyometryczne z metalowymi ramami.

Kupno skrzyni plyometrycznej - jaki rozmiar?

Właściwy rozmiar skrzyni zależy od dwóch rzeczy: wzrostu i ćwiczeń, które planujesz wykonywać. Większość skrzyń można obracać, dzięki czemu ta sama skrzynia oferuje różne wysokości.

  • Płaskie skrzynie (15 cm) wykorzystywane są w treningu funkcjonalnym do krótkich, szybkich skoków oraz do ćwiczeń krokowych, w których stopy stawiane są jedna za drugą.
  • 30 cm to wysokość skoku dla początkujących. Ta wysokość jest również wykorzystywana do zaawansowanej wersji ćwiczeń krokowych.
  • 45 cm to standardowa wysokość dla osób dorosłych.
  • Skrzynia 60 cm jest używana przez zaawansowanych lub bardzo wysokich sportowców.
  • Mając zestaw skrzyń w różnych rozmiarach, można zróżnicować trudność i ułożyć urozmaicony trening.

Konserwacja: jak dbać o skrzynię

Drewniana skrzynia nie wymaga wiele pielęgnacji: wytrzyj ją, jeśli się zabrudzi i tyle. Na drewnianą skrzynię można wskakiwać w butach lub bez.

Wyściełane skrzynie plyometryczne można również przetrzeć. Pokrowiec jest wykonany jest z PCW. Piankowa wyściółka może wymagać wymiany po latach użytkowania; w tym celu pokrowiec można otworzyć za pomocą zamka błyskawicznego.

Logowanie
Wpisz tutaj swój adres e-mail.
Wprowadź co najmniej 6 lub więcej znaków.
Logowanie
Wpisz tutaj swój adres e-mail.
Wprowadź co najmniej 6 lub więcej znaków.