Maty do jogi

Maty do pilatesu i jogi – wygodne i bezpieczne podparcie

Ćwiczenia pilates i jogi odbywają się w różnych, czasem wymagających pozycjach i sekwencjach ruchowych: ciało układa się w określonych pozycjach na siedząco, leżąco, klęcząco i stojąco. Wymaga to podłoża, które zapewnia bezpieczne podparcie, a jednocześnie stanowi wygodny bufor dla twardej podłogi. Do tego celu służy antypoślizgowa mata gimnastyczna, podobnie jak mata fitness czy specjalna mata do jogi. Najlepiej, gdy można je zwinąć, aby zaoszczędzić miejsce podczas przechowywania lub zabierania ze sobą na trening. Zanieczyszczenia wskutek kontaktu z podłogą i skórą powinny dać się łatwo usunąć z maty.

Wymagania dotyczące maty do pilatesu

Trening pilates bywa bardziej dynamiczny niż asany w jodze, które polegają bardziej na pozostawaniu w bezruchu. W zależności od preferowanego programu treningowego zalecane są różne grubości mat. Zazwyczaj stosuje się maty o grubości od 0,5 do 1,5 centymetra, przy czym kontakt z podłożem wymagany przy ćwiczeniach w pozycji stojącej jest lepszy przy matach cienkich, a wyściełanie i amortyzacja są lepsza przy matach grubszych – idealnych do bardziej dynamicznego programu.

Średnia grubość maty to dobry kompromis, jeśli program jest zróżnicowany. Ponieważ o amortyzacji i wyściełaniu oprócz grubości decyduje także materiał i wykonanie, wysokiej jakości cienka mata gimnastyczna lub mata do jogi może w pewnych okolicznościach sprawdzać się najlepiej, podczas gdy zbyt miękka gruba mata spowodowałaby zbytnie zapadanie się ciała. W wyborze pomaga porównanie produktów, uwzględniające osobiste wymagania.

Cechy jakościowe dobrej maty do jogi

Szczególnie ważna jest tutaj odporność na poślizg, ponieważ ruchy płynnie przechodzą jeden w drugi, a pozycje są utrzymywane przez określony czas. Mata powinna więc pozostać na swoim miejscu, a powierzchnia maty do jogi powinna być również antypoślizgowa. Sprawdziły się materiały, takie jak korek i kauczuk naturalny, popularne są również pianki przyjazne dla skóry. Takie materiały o dobrej wytrzymałości, jak również materiały naturalne zapewniają dobrą amortyzację nawet w przypadku cieńszych egzemplarzy i chronią stawy podczas ćwiczeń na podłodze. Mata do jogi wykonana z naturalnego kauczuku lub tworzyw sztucznych, takich jak NBR lub TPE, jest wytrzymała i łatwa do czyszczenia. Pot nie wnika do środka, co spełnia wymogi higieniczne dobrej jakości.

Zakup maty do jogi – na co zwrócić uwagę?

Dla osoby dorosłej zalecane są minimalne wymiary 180 centymetrów długości i 60 centymetrów szerokości. Teksturowany spód sprawia, że mata nie ślizga się po podłodze. Materiał i grubość maty można dostosować do osobistych potrzeb i przeznaczenia; informacje o produkcie zawierają bardziej szczegółowe informacje na temat przydatności. Jest to duża zaleta kupowania w sieci, ponieważ można wcześniej porównać spokojnie szczegóły.

Maty do gimnastyki i jogi dostępne są w różnych klasach wagowych. W przypadku wyłącznego użytku w domu powinno to mieć drugorzędne znaczenie. Do przenoszenia wygodniejsza jest niska waga; mata powinna też dać się zwinąć i mieć w zestawie torbę lub pasek do przenoszenia. Aspekty higieniczne i łatwość czyszczenia to kolejne kryteria do rozważenia. Wskazane jest również zwrócenie uwagi na przyjazność materiału dla skóry i brak szkodliwych substancji.

Jeśli wszystkie pożądane cechy jakościowe są spełnione, to argumentem przemawiającym za tą lub inną matą jest z pewnością również stylistyka. Tutaj decyzję można podjąć zgodnie z indywidualnym gustem i ewentualnie z atmosferą otoczenia.

Logowanie
Wpisz tutaj swój adres e-mail.
Wprowadź co najmniej 6 lub więcej znaków.
Logowanie
Wpisz tutaj swój adres e-mail.
Wprowadź co najmniej 6 lub więcej znaków.