3-letnia gwarancja 14 dni na zwrot towaru

Zakup kołdry: Co musisz wiedzieć

Kołdry występują w różnych rozmiarach i pikowaniach. Zwłaszcza materiał decyduje o tym, czy dobrze się pod nim śpi. Z reguły kołdra powinna być o około 30 centymetrów dłuższa od Ciebie. Jeśli masz wzrost powyżej 1,80 m, dwumetrowa kołdra prawdopodobnie nie wystarczy. Lepiej jest wybrać kołdrę o długości 2,20 m. W dalszej części artykułu dowiesz się, w jakich rozmiarach dostępne są kołdry i jakie inne kryteria powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie.

Jakie rozmiary kołder są dostępne?

Kołdra 135 x 200 (w centymatrach) jest uważana w Niemczech za standardowy rozmiar dla jednej osoby. Jeśli jesteś osobą samotnie śpiącą w łóżku i cenisz sobie komfort, warto wybrać kołdrę 155 x 200. Jeśli Twój wzrost przekracza 1,80 m, jak wspomniano powyżej, większy komfort zapewni Ci kołdra o wymiarach 155 x 220.

Niemiecki standardowy rozmiar dla łóżek podwójnych to kołdra 200 x 200. Jeśli masz łóżko typu king-size z dodatkową szerokością, powinieneś kupić kołdrę 240 x 220.

Jak rozmiar kołdry wpływa na komfort snu?

Nie każdy potrzebuje kołdry king-size w rozmiarze 240 x 220 cm. Niemniej jednak, odpowiedni rozmiar kołdry jest ważnym kryterium zakupu, ponieważ ma znaczący wpływ na jakość Twojego snu. Na przykład, czy masz tendencję do częstego poruszania się podczas snu? Jeśli model jest zbyt mały, możesz obudzić się bez kołdry. Większa wersja niż kołdra 135 x 200 jest w tym przypadku dobrym wyborem.

Ponadto przy zakupie kołdry istotną rolę odgrywa pozycja podczas snu. Czy lubisz rozciągać się w łóżku? Do tego potrzebna jest w miarę możliwości długa kołdra, która sprosta tej pozycji. A może wolisz pozycję spania embrionalnego z podciągniętymi nogami? Kołdra może być tutaj nieco krótsza.

Zakup kołdry: najważniejsze kryteria

Jak widać, przy zakupie kołdry należy zwrócić uwagę na różne szczegóły. Najważniejszym kryterium zakupu są Twoje indywidualne potrzeby, ponieważ każdy człowiek układa się w łóżku na swój własny, indywidualny sposób. Kupując nową kołdrę do łóżka, warto wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Rozmiar łóżka
  • Wzrost i obwód ciała
  • Pozycja podczas spania
  • Zapotrzebowanie na ciepło
  • Wyposażenie w pościel

Jeśli rozważasz zmianę na większą kołdrę, sprawdź w swojej szafce na pościel, jakie poszewki masz już w zapasie. Wreszcie, przejście na inny rozmiar kołdry oznacza, że być może trzeba będzie kupić dodatkową pasującą pościel.

FAQ

Czym wypełnione są kołdry?

Pierze i puch, włosie naturalne, takie jak wełna owcza lub włosie wielbłądzia, jedwab, włókna klimatyczne, syntetyczne i naturalne to możliwe wypełnienia kołder. Wśród włókien naturalnych największą popularnością cieszy się bawełna, ponieważ jest oddychająca, dobrze wchłania wilgoć, a tym samym zapewnia komfortowy sen.

Jakie kołdry są odpowiednie dla alergików?

Są osoby, które są uczulone na roztocza kurzu. Aby zapobiec osadzaniu się roztoczy, kołdra powinna nadawać się do prania w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Odpowiednie wypełnienia to lyocell, bawełna i bambus.

Dlaczego kołdry są pikowane?

Pikowanie utrwala wypełnienie w pokrowcu. Dzięki temu nie może się ono luźno przesuwać, a kołdra pozostaje wszędzie tej samej grubości.
do góry